Винуватець ДТП без страховки - що робити потерпілому

Що робити, коли винуватець ДТП без страховки

Сумна статистика: приблизно половина власників авто не вважають за потрібне оформляти страховий поліс. І це незважаючи на те, що законодавство забороняє керування транспортними засобами без ОСЦПВ.

Порушення закону здається автолюбителям вигідним: штраф часто менший, ніж вартість страховки. Але що робити потерпілому, якщо винуватець ДТП без страховки і відмовляється платити? Хто відшкодує збитки?

Принцип роботи страхового поліса

Якщо власник автомобіля з оформленим ОСЦПВ стає винуватцем аварії, поліс покриває виплати постраждалій стороні. У разі, якщо у винуватця ДТП немає страховки, відшкодувати збитки за нього нікому. Що робити?

Однак, за законом винуватець ДТП все одно зобов'язаний взяти на себе відповідальність. Потрібно оплатити ремонт авто потерпілого, штраф за відсутність страховки, компенсувати моральну шкоду жертві аварії.

Іншими словами, ОСЦПВ здатне значно спростити життя винуватця події на дорозі. З полісом ви можете розраховувати на допомогу страхової компанії, врятуватися від довгої судової тяганини, штрафів і розтрат.

План дій у разі ДТП, коли винуватець не застрахований

У ситуації, коли потрапив у ДТП з вини водія без ОСЦПВ, можна:

  • спробувати вирішити питання відразу ж, не влаштовуючи затяжних позовів;
  • оформити досудову претензію, якщо порушник згоден відшкодувати збитки з власної волі;
  • подати позов до суду і змусити його покрити збитки жертви.

Найлогічніше почати з першого способу і йти до останнього в разі, якщо вжиті кроки ніяк не впливають на винуватця аварії. Розглянемо кожен з етапів процесу, який допоможе жертві ДТП отримати свою компенсацію.

Розгляд на місці аварії

Звичайно ж, жодна зі сторін не зацікавлена в тому, щоб найближчі пару тижнів займатися паперовою тяганиною. Найзручніший для всіх варіант - увімкнути свої комунікаційні здібності та домовитися.

Винуватець ДТП без страховки - що робити потерпілому?

Потерпілий власник авто часто може на око прикинути суму, в яку обійдеться його ремонт. Ідеально, якщо винуватець ДТП згоден на відшкодування збитку відразу ж. Причому це вигідно і для нього самого - не доведеться платити штраф за відсутність ОСЦПВ, витрачати час на поліцію.

Зрозуміло, не кожен водій возить із собою великі суми готівки на випадок ДТП. Відпустити порушника можна під розписку. У ній потрібно вказати повні імена учасників аварії, їхні місця проживання, інформацію про транспортні засоби. Необхідно навести докази винуватості одного з водіїв, описати збитки, зазначити суму компенсації і термін її виплати.

Писати розписку краще від руки, переважно - руки винуватця події. Підписи на документі необхідно залишити обом сторонам. Жодні юристи для його складання вам не знадобляться.

Другий варіант швидкого розв'язання проблеми передбачає поїздку в поліцію. Для початку потрібно визначити, чи було завдано фізичної шкоди водієві та пасажирам.

Якщо всі, крім автомобіля, цілі й неушкоджені, алгоритм дій жертви такий:

  • Зафіксувати ДТП на відеокамеру або фотоапарат.
  • Оформити повідомлення.
  • Зафіксувати факт аварії в найближчому пункті поліції.

Досудова претензія винуватцю ДТП без страховки

Коли винуватець аварії без страховки протестує проти виплати компенсації, необхідно викликати співробітника поліції.

Проконтролюйте, щоб він зафіксував усю інформацію про винуватця ДТП:

  • його ім'я;
  • прописку;
  • контактні дані;
  • відсутність оформленого поліса.

Далі потерпілому потрібно оформити юридичну претензію.

Документи, які для цього знадобляться:

  • Звіт про експертизу. Незалежна оцінка пошкоджень обійдеться вам у суму, однак без неї ви нічого не доб'єтеся. Проводити експертизу необхідно за участю винуватця ДТП без страховки.
  • Якщо автомобіль після аварії відремонтувати неможливо, потрібен звіт про утилізацію транспортного засобу. Вартість його приблизно така сама, як і звіт про незалежну експертизу.
  • Власне досудова претензія. Краще коли вона складена професійними юристами за оплату, але її не складно написати і самостійно.
  • Зразок досудової претензії винуватцю ДТП без страховки можна подивитися.
  • У досудовій претензії вказуються: місце події, напрямок руху автомобіля, всі нюанси аварії. Обов'язково використовувати цитати з чинного законодавства як підкріплення своїх вимог до опонента. Наприкінці - сума виплат.

Постраждала сторона має право включити в загальну суму компенсації гроші, витрачені на експертизи, послуги юристів, а також власний час і нерви. Разом із претензією подаються копії всіх задіяних у процесі паперів і чеки, що підтверджують грошові витрати. Зокрема, це звіт про експертизу, листи вашому опоненту, постанова про адміністративне порушення, ваші папери на авто.

Більшість порушників погоджуються компенсувати збитки потерпілому вже на цьому етапі. Адже якщо справа доходить до суду, то порушнику доводиться оплачувати ще й витрати процесу судової тяганини.

Позов винуватцю ДТП без страховки зразок написання

Якщо винуватець ДТП без страховки відмовляється платити вам компенсацію після досудової претензії, потрібно звертатися до суду. Для цього знадобляться всі підготовлені раніше документи (оригінали) і один новий - позовна заява. Правильно скласти позов допоможе професійний юрист (зрозуміло, не безкоштовно).

Підготувати позов можна самому. Потрібно включити всі дані, зазначені раніше в досудовій претензії, і додати опис спроби вирішити ситуацію до звернення до суду.

І щоб було легше готувати позов викладаю реальну позовну заяву ДТП винуватець без страховки зразок написання, подивитися його можна, клікнувши на посилання.

Пам'ятайте, що ви маєте право вимагати виплат не тільки за фізичні збитки, а й за моральну шкоду.

Строк звернення до суду - відповідно до законодавства.

Найчастіше подібними справами займається суд району, в якому прописаний винуватець ДТП. Але може бути й інакше, залежно від суми позову. Справа ляже на плечі мирового судді або районного.

Крім уже оформлених паперів, до суду необхідно надати:

  • документи про досудовий розгляд;
  • квитанцію про оплату держмита;
  • копію позову для порушника.

Якщо ви користуєтеся допомогою юриста, потрібно оформити ще й довіреність на його ім'я.

Тривалість і нюанси судового розгляду

У середньому суд із винуватцем автопригоди без страховки займає близько 2 місяців. Але ваш опонент може не прийти на засідання, і тоді справа ризикує затягнутися.

У такому разі має сенс заявити на суді клопотання про арешт автомобіля винуватця.

Як показує судова практика, винуватця ДТП зобов'яжуть виплатити компенсацію, незважаючи на те, чи працевлаштований він.

Якщо ж він не хоче платити добровільно на підставі рішення суду, то берете виконавчий лист і йдете до судових приставів.

Здебільшого, такі винуватці одразу ж після виклику до судового пристава-виконавця виплачують суму позову, оскільки в разі відмови одразу настає арешт автомобіля...

Ну навіть якщо попадеться «спритний» винуватець і переоформить своє майно, то виконавчий лист направлять йому на роботу і будуть утримувати близько половини його місячного доходу на користь потерпілого. Якщо під час події збитків було завдано не тільки автомобілю, а й людям, розмір виплат зростає до 70%.

Прострочені та підроблені страхові поліси ОСЦПВ

Буває й так, що у власника авто є поліс, але він недійсний - фальшивий або закінчився термін дії. За підроблений документ ОСЦПВ законом передбачено позбавлення водійських прав і немаленький штраф, притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Потерпілому в аварії доведеться пройти всі описані вище кроки, від розгляду на місці і до суду. Однак, щоб почати тяжбу з порушником, знадобиться експертиза фальшивого поліса. Для проведення цієї процедури сам порушник має оформити заяву в союз автостраховиків і подати всі необхідні папери.

Найчастіше фальшивий поліс - це один номер, на який зареєстровано кілька транспортних засобів (поліс-двійник). У такому разі потерпілий зможе отримати компенсацію від компанії. Якщо ж страховка винуватця події протермінована, то з точки зору закону в нього немає поліса ОСЦПВ. Усі дії потерпілого і відповідальність винуватця ДТП такі самі, як у випадку з відсутністю цього документа.

Як боротися з небажанням винуватця компенсувати збитки

Судовий розгляд добіг кінця, рішення винесено на вашу користь. Ви очікуєте, що винуватець ДТП компенсує збитки відповідно до букви закону, але що якщо він не поспішає цього робити?

Після судового рішення кожен з учасників спору отримує постанову. Зазвичай папери постачаються протягом 10 днів. Якщо з цього моменту позитивних змін у поведінці винуватця не спостерігається, жертва може звернутися до судового пристава. Служба судових приставів займається контролем за виконанням постанов суду і впливає на порушника перевіреними методами.

Так, пристав може заборонити порушнику користуватися його транспортним засобом, вилучити майно, яке перебуває у володінні боржника тощо. При цьому постраждалій стороні варто частіше зв'язуватися з приставом і питати, як йдуть справи. Це простимулює працівників служби займатися вашою справою активніше і старанніше. Виконавче провадження триватиме доти, доки заборгованість порушника не буде повністю погашена.

Якщо вам не пощастило і ви стали учасником події на дорозі, у винуватця якої немає поліса ОСЦПВ, він протермінований або підроблений, спробуйте уникнути довгих судових позовів. Люди - істоти розумні, і можуть знайти спільну мову в будь-якій ситуації. А судові розгляди можуть відібрати у вас кілька років життя, і при тому не увінчатися успіхом.

Якщо вже ви зважилися на подання позовної заяви, дуже уважно оформляйте всі папери. Ваш успіх у цій ситуації залежить саме від правильності складання документів.

Посібник по страхуванню кількох автомобілів

Страхування декількох автомобілів

Один із найпростіших способів заощадити на автострахуванні - застрахувати кілька автомобілів за одним полісом. Наприклад, одружившись, ви заощадите, тому що одружені водії, як правило, подають менше заяв про страхові випадки, а отже, отримують нижчі тарифи. Хороша знижка для водія вимагає чистого досьє. Але знижка на кілька автомобілів не вимагає довічного зобов'язання або скрупульозної уваги до знаків обмеження швидкості. Натомість, це винагорода за те, що ви приносите вашій страховій компанії додатковий бізнес. Які вимоги до полісу на кілька автомобілів? Чи повинно покриття бути однаковим для кожного транспортного засобу? Чи можу я застрахувати автомобіль і мотоцикл в одному полісі? Які переваги полісу на кілька автомобілів? Наскільки велика знижка на кілька автомобілів? Чи можу я додати до свого полісу автомобілі інших членів сім'ї? Які вимоги до полісу на кілька автомобілів? Щоб оформити поліс на кілька автомобілів…

Докладніше »

Заощаджуємо: Комплексне страхування житла та автострахування

Страхування житла та авто в одній компанії

Об'єднання полісів автострахування та страхування житла в одній компанії - це зручний спосіб заощадити сотні гривень на страхуванні. Більше половини американців об'єднують свої авто- та житлові страховки. Ті, хто цього не робить, платять більше грошей своїм страховикам. Об'єднання полісів не завжди є найкращим вибором. Ви можете отримати нижчі тарифи, купуючи окремі поліси в різних компаніях, але перед тим, як купувати пакетні поліси, варто отримати пропозицію від страхової компанії. Щоб дізнатися, чи підходить вам об'єднання полісів, порівняйте тарифи на автострахування з об'єднанням полісів і без нього. Що таке пакетне…

Докладніше »

9 необхідних речей для вашої автомобільної аварійної аптечки

Речі для вашої аварійної аптечки

9 необхідних речей для аварійної аптечки вашого автомобіля. Створіть власну аварійну аптечку з 9 речей, які, ймовірно, вже є у вас вдома. Подолання складних ситуацій на дорозі складається з підготовки та дій. Зробіть цю автоаварійну аптечку своїми руками і тримайте її в автомобілі, щоб менше хвилюватися про несподіванки і бути більш готовими до них. Найкраще, якщо у вас вдома вже є такі предмети. 1. Аптечка першої допомоги: Будь то бинт або упаковка знеболюючих, аптечка…

Докладніше »

Популярні публікації

Автострахування для молодих водіїв - ключові факти

Посібник по страхуванню кількох автомобілів

Що таке страхування?

КАСКО: махінації з договорами

Страхування відповідальності власників повітряного транспорту