Добровільне страхування та його види

Добровільне страхування

Добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог Закону України "Про страхування". Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.

Добровільне страхування у конкретного страховика не може бути обов'язковою передумовою при реалізації інших правовідносин.

Види добровільного страхування, на які видається ліцензія, визначаються згідно з прийнятими страховиком правилами (умовами) страхування, зареєстрованими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Видами добровільного страхування можуть бути:

  1. страхування життя;
  2. страхування від нещасних випадків;
  3. медичне страхування (безперервне страхування здоров'я);
  4. страхування здоров'я на випадок хвороби;
  5. страхування залізничного транспорту;
  6. страхування наземного транспорту (крім залізничного);
  7. страхування повітряного транспорту;
  8. страхування водного транспорту (морського внутрішнього та інших видів водного транспорту);
  9. страхування вантажів та багажу (вантажобагажу);
  10. страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ;
  11. страхування майна (іншого, ніж передбачено пунктами 5-9);
  12. страхування цивільної відповідальності власників наземного транспорту (включаючи відповідальність перевізника);
  13. страхування відповідальності власників повітряного транспорту (включаючи відповідальність перевізника);
  14. страхування відповідальності власників водного транспорту (включаючи відповідальність перевізника);
  15. страхування відповідальності перед третіми особами (іншої, ніж передбачена пунктами 12-14);
  16. страхування кредитів (у тому числі відповідальності позичальника за непогашення кредиту);
  17. страхування інвестицій;
  18. страхування фінансових ризиків;
  19. страхування судових витрат;
  20. страхування виданих гарантій (порук) та прийнятих гарантій;
  21. страхування медичних витрат;
  22. страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за шкоду, яку може бути завдано у зв’язку з виконанням його обов’язків
  23. страхування життя і здоров’я волонтерів на період надання ними волонтерської допомоги;
  24. страхування сільськогосподарської продукції;
  25. інші види добровільного страхування.

Характеристику та класифікаційні ознаки видів добровільного страхування визначає національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов'язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов'язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.

Страховики мають право займатися тільки тими видами добровільного страхування, які визначені в ліцензії.

Як і навіщо класифікують страхування?

Класифікація страхування

Класифікація страхування дозволяє встановити відмінності та схожості форм і видів страхування, звести їх до певної кількості груп і тим самим полегшити їх вивчення та практичне використання. Класифікація страхування поділяє всю сукупність страхових відносин на взаємозалежні ланки (на сфери діяльності, галузі, підгалузі та види), що знаходяться між собою в певній підпорядкованості, таким чином, що кожна наступна ланка класифікації є частиною попередньої. Також вона має важливе значення для розуміння внутрішньої структури страхування, у виробленні методичних підходів до її оцінки, а також у її теоретичному дослідженні. За об'єктами страхуванняОб'єкти страхування служать основною ознакою класифікації страхування: майнове страхування - сукупність видів страхування, об'єктом яких є майно юридичних і фізичних осіб, наприклад, страхування наземного транспорту, страхування повітряного і водного транспорту, страхування вантажів, страхування інших…

ДОКЛАДНІШЕ

Форми страхування. Що це та які бувають?

Форми страхування

Форми страхування В страхуванні відомі дві форми реалізації страхових відносин: обов'язкова та добровільна. Критерієм такого поділу є волевиявлення сторін. Волевиявлення держави через спеціальний закон обумовлює обов'язкову форму страхування, а волевиявлення страхувальників через заяву на страхування - добровільну. Розглянемо ці дві форми більш докладно. Обов'язкове страхування Ініціатором обов'язкового страхування виступає держава. Держава встановлює обов'язкову форму страхування, як правило, у випадках, якщо: страховий захист тих чи інших суб'єктів пов'язана з інтересами не тільки окремих страхувальників, а й суспільства в цілому; певна група ризиків не приймається страховиками на страхування в рамках його добровільної форми в силу нерентабельності їх страхування; вартість добровільного страхування занадто…

ДОКЛАДНІШЕ

Що таке страхування?

Що є страхування?

Що таке страхування? Якщо говорити простими словами, то страхування - це грошова компенсація, яка виплачується страховою компанією людині або підприємству, організації чи установі втрат від певної події, що має випадковий характер, при умові укладення відповідного договору зі страховою компанією.Якщо говорити офіційно, то- відповідно до статті 1 Закону України "Про страхування" від 07.03.1996 № 85/96-ВР, страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом…

ДОКЛАДНІШЕ

Популярні публікації

Автострахування для молодих водіїв - ключові факти

Посібник по страхуванню кількох автомобілів

Що таке страхування?

КАСКО: махінації з договорами

Страхування відповідальності власників повітряного транспорту